utorok 21. decembra 2010

Čierne zlato - Ropa

Ropa (taktiež nazývaná čierne zlato) je hnedá dozelena sfarbená horľavá kvapalina, ktorú tvorí zmes uhľovodíka a nachádza sa v horných častiach zemskej kôry. Čierne zlato sa rozdeľije podľa pôvodu a aj podľa hustoty. Najobchodovateľnejšími druhmi ropy sú West Texas Intermediate (WTI) a ropa Brent.

Prvá zmienka o ťažbe ropy pochádza z Číny z roku 347, kde sa ropa využívala k získavaniu soli z morskej vody. Neskôr sa o čiernom zlate šírili chýry zo stredného východu, západu Európy a neskôr aj zo Spojených štátov. V 19. storočí sa ropa využívala hlavne na výrobu petroleja do lámp pričom dopyt po tejto komodite stagnoval. Zlomom v histórií sa stal vynález spaľovacieho motoru v polovici 19. storočia, čo odštartovalo ropnú mániu.

Kde sa obchoduje s ropou?

Ropa West Texas Intermediate (WTI) sa obchoduje v USA a ropa Brent zase v Európe. Ropné burzy  sú americká NYMEX  a európska ICE . Ropa sa obchoduje v bareloch (čo je 159 litrov). Veľkosť kontraktu je 1 000 barelov pričom cena ropy je vyjadrená v dolároch za barel.

Vyskúšajte si obchodovanie s ropu zadarmo + získajte bonus. Kliknite na baner dole.

pondelok 20. decembra 2010

Automat na zlato

Automat na zlato

Prvý automat na zlato na svete je umiestnený v luxusnom hoteli Emirates Palace v Abu Dhabi.
Automat predáva zlaté zliatky o hmotnosti 1 gram, 5 a 10 gramov. Taktiež si v ňom možno kúpiť šesť rôznych zlatých mincí , na ktorých je javorový list, kenguru či krugerrand (čo je najznámejšia zlatá minca), sú to  symboly troch krajín , ktoré ťažia zlato (Kanada, Austrália , Južná Afrika). Zlato vypadne z automatu zabalené v darčekovom papieri alebo aj v peknom puzdre.

Cena z internetu

Cena zlata sa neustále mení a preto je automat pripojený na online webovú stránku , na ktorej sa cena aktualizuje každých desať sekúnd. Táto informácia je prenášaná do automatu. Automat na predaj zlata pochádza od nemeckej firmy Ex Orienete Lux AG, ktorá ho pôvodne vytvorila na vlastnú propagáciu.

Firma Ex Oriente Lux má v pláne inštalovať 200 automatov v Nemecku, Rakúsku a tiež Švajčiarsku. Automaty budú na letiskách, v hoteloch, nákupných centrách, kasínach, bankách či zlatníctvach, teda všetko to majú byť miesta s vysokou návštevnosťou, atraktívnosťou a vysokým bezpečnostným zabezpečením. Až po vyhodnotení ich úspešnosti v týchto krajinách sa výrobca rozhodne, či ich bude ponúkať aj na celom svete.

Ak by sa inštalovali aj na Slovensku, tak by sa naši zlodeji bankomatov asi veľmi potešili. :)

štvrtok 16. decembra 2010

Zlaté tehličky

Zlaté odliatky sú predchodcami neskôr používaných kovových peňazí a mincí, tie sa začali používať asi 2000 rokov p.n.l. Antické odliatky mali vtedy inú formu.

Investičné zlaté odliatky sa v dnešnej dobe ponúkajú vo forme razeného (lisovaného kúska do cca. 100 g) alebo vo forme odliatoku (nad 100 g). Ľudovo sú tiež nazývané zlaté tehly alebo tehličky. Sú vzrábané vo viacerých raziarniach a mincovniach (Švajčiarsky Argor Heraeus je najznámejší na svete).

Lisované tehly je možné zakúpiť po kusoch o 1 g, 2g, 5g, 10g, 20g, 31,1g (1 unca), 50g a 100 g. Štandardne výrobca pribaľuje certifikát do vákuovej fólie.

Odliatky sú k dispozíci vo veľkostiach 250g, 500g a 1 000g, majú svoj typický vzhľad. Hlavnými znakmi sú oblé hrany, nerovný povrch, alebo mierne rozdielne rozmery.

Zaujímavosti o zlate

- Všetko zlato, ktoré sa na svete doteraz vyťažilo predstavuje kocku o hrane 20m.

- 1 tona zlata sa vojde do kocky o hrane 37,27 cm

- V portugalskej lodi Chagas, ktorá sa potopila pri Azorských ostrovoch 2 milióny dukátov. To je viac ako 7 ton zlata. Odhaduje sa že od roku 1500 sa potopila 1/8 všetkých svetových zásob zlata.

- Najrozšírenejšia zlatá minca je Krugerrand. Predalo sa je 54.4 milióna kusov rôznych veľkosti a celkovej váhy 46.3 milióna trojských uncí (cca. 1440 ton) zlata.


- Centrálne banky skladujú zlato v 400 uncových tehlách, približne 12,5 kg. Ročne sa týchto tehál vyrobí okolo 150 000 kusov. Ich celkový počet je odhadnutý na 2 500 000 kusov,  cena jednej je okolo 300 000 EUR.

- Najväčšia investičná minca je Wiener Philharmoniker , ktorá váži 1000 oz t.j. viac ako 31 kg v hodnote 100 000 EUR .

Obchodovanie so zlatom




Obchodovanie so zlatom

Obchodovanie s komoditami (ropa, zlato, zemný plyn, striebro, platina, cukor, kukurica, káva..) je veľmi populárne. Výhodou obchodovania so zlatom je že môžete profitovať za každých okolností, či cena zlata rastie alebo klesá.
Ak predpokladáte, že cena zlata bude rásť tak nakupujete.
Ak naopak predpokladáte, že cena zlata bude klesať, tak nakúpite tzv. skrátenú pozíciu, to znamená, že ak cena zlata bude naozaj klesať, tak profitujete.

Vyskúšajte si obchodovanie so zlatom úplne zadarmo


Okrem toho ešte získate €25 iba za registráciu. Pritom nie je potrebný žiadny vklad.
Neskôr si môžete tento bonus aj prípadný zisk z obchodovania vybrať.
Naučte sa obchodovať so zlatom bez rizika. Použite náš bezplatný bonus. 


Plus500

streda 15. decembra 2010

Investičné zlato

Zlato je istota

Investovanie do zlata je dosť konzervatívne a neprináša také zisky, aké môžu ponúknuť špekulatívne trhy ako sú akcie, forex, komodity a podobne. Zlato je poistka, ktorá vaše finančné hodnoty spoľahlivo ochráni a prevedie finančnými krízami, cenovými bublinami (akcie, nehnuteľnosti) a pod. Vďaka svojim vlastnostiam je aj odolné voči fyzickému zničeniu, či znehodnoteniu. Produkcia zlata je vo viacerých krajinách a tým sa eliminuje cenový dopad spôsobený politickými rozhodnutiami v niektorej z nich. Zlato je istota, ktorej veria taktiež vlády, preto bývajú rezervy národných bánk uložené v zlate.

Výhodou investičného zlata je aj to, že oslobodené od 19% DPH

(§67 Zákona o DPH č. 222/2004 Z.z). Pri nákupe investičného zlata sa presvedčte, či sa nejedná o položky (ako napr. pamätné medaily, šperky, nugety), pretože tých sa takéto oslobodenie netýka.

Vyváženie výkyvov ceny

Výhodnejšie je nakupovať investičné zlato priebežne a v menšom množstvee je pre vás výhodnejšie nakupovať investičné zlato priebežne, v menšom množstve. Vyvážite tak výkyvy v cene zlata na trhoch.

Rozloženie investičného rizika

V rámci rozloženia rizika je vhodné aby ste 5-10% svojho majetku investovali do zlata. Kvôli flexibilite a prípadnému budúcemu predaju je vhodné nakúpiť viacej menších tehličiek ako jednu väčšiu.

Reálne a virtuálne

Do zlata sa dá investovať viacerými spôsobmi.
Investujete takpovediac virtuálne a fyzické zlato je uložené niekde v trezore banky:
Môžete investovať aj do akcií firiem alebo fondov zaoberajúcich sa ťažbou a spracovaním zlata. Tu ale Vašu investíciu ovplyvňuje nielen cena samotného zlata, ale aj hospodárske výsledky firiem.
No a tretia možnosť je zakúpiť si investičné zlato a fyzicky ho vlastniť

Cena zlata

Cena rýdzeho zlata je určovaná 2x denne na Londýnskej burze LBME formou tzv. fixu. Táto cena je stanovená v amerických dolároch (USD), eurách (EUR) a tiež britských librách (GBP) za 1 trójsku uncu.

Cena zlata

[Most Recent Charts from www.kitco.com]Grafické znázornenie ceny zlata.

Zaujíma Vás ako sa pohybuje cena zlata na trhoch?

Ponúkame Vám prehľadné grafy pravidelne aktualizované a to každú minútu.
Jeden z grafov ukazuje aktuálnu cenu zlata za uncu v mene americký dolár (USD).
[Most Recent Quotes from www.kitco.com]Jedná sa o 24 hodinový graf.

Druhý graf znázorňuje aktuálnu cenu zlata za uncu v mene euro (EUR).
Graf je aktualizovaný každú minútu a zobrazuje rozsah 24 hodín.

Čo je zlato

Zlato (latinsky aurum) je chemický prvok, ktorý má v periodickej tabuľke prvkov značku Au a jeho protónové číslo 79. Zlato je ušľachtilý , stály a kujný kov žltej farby, ktorý je známy už od staroveku. Tento kov je dobre elektricky ako aj tepelne vodivý. Jeho výskyt v prírode je najmä v rýdzej forme. Vyskytuje sa hlavne v zlúčeninách s mocnosťou Au+3 a Au+1.

Je to veľmi chemicky odolný kov. Rozpúšťa sa v horúcej kyseline selénovej a tiež v kyseline chlorovodíkovej , ktorá je nasýtená chlórom. Reaguje s flouridom chloritým (pri zvýšenej teplote) a s niektorými ďalšími veľmi reaktívnymi zlúčeninami.

Špeciálny prípad je rozpúšťanie zlata v elementárnej ortuti. Už aj v stredoveku alchymisti vedeli, že ak sa zlato dostane do kontaktu s ortuťou, ľahko vzniká roztok zlata v ortuti - amalgám. Amalgám zostáva kvapalný aj pri celkom vysokých obsahoch zlata. Ak sa amalgám zahreje na teplotu viac ako 300 °C , ortuť sa jednoducho odparí a to čo zostane je rýdze zlato.

V roku 1997 v Japonsku chemici objavili zmes organických zlúčenín, ktorá má údajne rozpúšťať zlato. Je to zmes jódu, tetraetylamoniumjodidu,  acetonitrilu, ktorá pri teplote varu (82 °C) vytvorí nasýtený roztok. Keď sa potom teplota roztoku zníži pod 20 °C, z roztoku sa vyzráža čistý kov.