štvrtok 19. júla 2012

Najdrahšia zlatá minca na svete: Double Eagle 1933

Double Eagle z roku 1933 je legendou vo zberateľských kruhoch. Jedná sa pravdepodobne o najdrahší uncu zlata na svete, ktorá inšpirovala vášne kráľov, prezidentov, zberateľov ale aj zlodejov.

Týchto dvacetidolarových zlatých mincí bolo pôvodne v priebehu veľkej svetovej krízy v roku 1933 vyrazené takmer pol milióna kusov, ale dnes sa vie o existencii iba 13 exemplárov. Všetky ostatné boli obetované v rámci stratégie odklonu Spojených štátov amerických od zlatej meny a stabilizovanie americkej ekonomiky a boli roztavené ešte predtým, než stihli opustiť Mincový Spojených štátov amerických.

Len jedna mince je legálne v súkromných rukách; všetky ostatné mince Double Eagle z roku 1933 zostávajú vo vlastníctve vlády USA.

Mince Double Eagle z roku 1933, ktorá bola vystavená v Prahe, je jednou z dvoch, ktoré boli zachránené pre pamätnú účely v r 1933 mincovňou Spojených štátov amerických a odovzdané do National Museum of American History, ktoré je súčasťou Smithsonians Institution.

Libor Veselý, riaditeľ Národnej Pokladnica, hovorí: "Ide o neuveriteľne vzrušujúce udalosť. Double Eagle z r.1933 je nesmierne hodnotná a tiež skutočne krásna mince. Máme obrovskú radosť, že ju dovážame do Prahy a vďaka spolupráci s Národným múzeom, sa na túto ikonu americkej histórie bude môcť prísť pozrieť veľa ľudí. "

Vzostupy a pády mincí Double Eagle

Prvé dvacetidolarovou mincu vyrobila Mincovňa Spojených štátov amerických v roku 1850. Bola nazvaná Double Eagle a toto dieťa kalifornskej zlatej horúčky bolo hlavné ekonomickou stálicou cez 80 rokov. Počas roka 1907, teda po päťdesiatich rokoch používania rovnakého designu amerického zlatého obeživa, sa ukázalo, že jeho vzhľad je už zastaraný. Pre návrh novej podoby bol oslovený popredný americký sochár Augustus Saint-Gaudens. Jeho smelá predstava nové dvacetidolarové mince znázorňovala dve miniatúrne plastiky, ktoré akoby poletovali na zlatom kotúči. Znázornenie sily a sebavedomé voľnosti revitalizovalo americké obeživo a získalo pre Saint-Gaudens nesmrteľnosť za zhotovenie najlepšie umelecky prepracovaného dizajnu v histórii amerického obeživa. Prepracované reliéfne poňatie sa ukázalo byť technicky náročné na výrobu pre masový obeh, preto bol vzor doslova sploštenie. Takto pozmenený dvojitý orol SAINT GAUDENS zostal vo výrobe až do začiatku roka 1933. Mince prišla o svoj ligot - a svoju užitočnosť - keď v 30. rokoch veľká svetová kríza vydesila americkú ekonomiku.

Plán prezidenta Franklina Roosevelta na finančné regeneráciu krajiny zahŕňal rozhodnutie, ktoré dalo navždy podobu americkej numizmatickej histórii - odklonenie Spojených štátov od zlatej meny. V roku 1933 bolo takmer pol milióna zbrusu nových dvacetidolarových zlatých mincí roztavené. Tých niekoľko zachovaných sa stalo numizmatickej legendou.

Kráľovské konexie

V roku 1933 bolo do trezoru filadefské mincovne uložené 445 500 úplne nových zlatých dvacetidolarových mincí pripravených k roztaveniu. Dve z nich boli zaslané do Smithsonian Institution vo Washingtone, DC Na začiatku roku 1934 Kongres schválil zákon o odsune zlata, ktorý prezidentovi dovoľoval znárodniť zlato z federálnych rezerv. Riaditeľ mincovne vydal rozkaz roztaviť americké zlaté mince do podoby prútov a uložiť ich vo Fort Knox. Ukázalo sa, že úloha roztaviť mince bol tak obrovský, že mince Double Eagle z r 1933 neboli odoslané do pece až do roku 1937, po strávení štyroch rokov v sklade.

Niekedy v tejto dobe predal filadelfským zlatník Israel Switt mincu Double Eagle zr 1933 texaskému obchodníkovi s mincami, ktorý ho následne predal egyptskému kráľovi Farouk. Farouk bol zanieteným zberateľom mincí, ktorý po mincu Double Eagle z r 1933 dlho túžil.

Mince bola do Egypta doručená diplomatickou poštou. Keď bol kráľ Farouk roku 1952 zosadený a vyhnaný do exilu, kráľovská zbierka mincí sa dostala na trh. Malo sa jednať o najväčší aukcii mincí storočia - 8 500 vzácnych zlatých mincí a Double Eagle z r 1933. Avšak ešte pred usporiadaním aukcie Americké ministerstvo financií požiadalo o stiahnutie a návrat mince Double Eagle do Washingtonu. Mince bola na poslednú chvíľu stiahnutá z predaja len preto, aby mohla zmiznúť.

Minca za 7,6 milióna dolárov

V roku 1996 sa Faroukův Double Eagle objavil vo vlastníctve londýnskeho obchodníka s mincami Stephena Fenton. Ten mincu získal od egyptského zlatníka a chystal sa jej súkromne predať americkému obchodníkovi Jasperu Parrinovi, ktorý jej následne hodlal přeprodat ďalšiemu zberateľmi. Obchod sa mal odohrať v hotelovej izbe Waldorf Astoria v New Yorku. V momente výmeny peňazí do izby vnikli ozbrojení agenti tajných služieb, skolil Fenton a Parrina k zemi a mince sa zmocnili. Po rokoch právnych ťahaníc sa Faroukův Double Eagle z r 1933 dostal vo februári 2002 na aukcii.

Bol predaný za 7,59 miliónov dolárov a stal sa jedinou mincí Double Eagle z r 1933, ktorá bola americkou vládou schválená k osobnému vlastníctva.

Skrytá moc?

 Mnohí z tých, ktorí 1933 Double Eagle vlastnili, verili, že má skrytú moc. Je známe, že Israel Switt, filadelfským obchodník, ktorý predal mincu kráľovi Farouk veril, že mince je jedinečná. Nech už je pravda akákoľvek, mýtus o mincu Double Eagle neprestáva nadobúdať na veľkosti. V roku 2004, dlho po Swittově smrti, jeho dcéra priznala, že v bezpečnostnej schránke našla 10 ďalších mincí Double Eagle z r 1933. Tieto mince boli zabavené americkou vládou a rodina sa ich pokúšala získať legálnou cestou späť. V júli 2011 sa prípad dostal pred súd, pri ktorom porota rozhodla, že mince skutočne patrí americkej vláde. Kto vie, aká bude ďalšia kapitola legendy o tejto fascinujúcej zlatej minci.

Máte záujem obchodovať na burze, či na Forexe ale nemáte potrebné znalosti ani čas?
Tak si jednoducho založte účet a automaticky kopírujte naše obchody.
Viď. naša výkonnosť nižšie. Pre bližšie info kliknite na názov: JustFollowTrend
(pozn. zisk je uvádzaný v pipoch. definícia : PIP je jednotka najmenšieho cenového pohybu menového páru. Pri posune ceny 1.3448 na 1.3449 hovoríme, že cena sa pohla o jeden PIP. Výška Vašeho zisku alebo straty potom závisí od toho aký LOT obchodujete. Ak obchodujete štandartný lot, tak 1 pip = 10 USD, ak mini lot tak 1 pip = 1 USD a ak micro lot tak 1 pip = 0,1 USD)